Please specify the Content Block to use as a top drawer content in Theme Options

بلاگ

esprinklerr-1-m-min

اسپرینکلر چیست؟

اسپرینکلر یا سیستم آبپاش آتش نشانی یک روش محافظت در برابر آتش است. این سیستم اطفاء حریق در سال 1874 میلادی به وسیله هنری پارملی اختراع شد. اسپرینکلر با کمک تجهیزات مثل شیرهای آتش نشانی، لوله و اتصالات آتش نشانی برای خاموش کردن آتش بکار می رود که متشکل از یک سیستم آبرسانی است و فشار و جریان کافی را به سیستم لوله کشی توزیع آب می دهد که روی آن آبپاش ها وصل شده اند. اگرچه تا گذشتهای نه چندان دور از اسپرینکلر فقط در کارخانه ها و ساختمان های بزرگ تجاری استفاده می شد،اما امروزه جای خود را به خانه ها و ساختمان های کوچک نیز باز کرده اند .
سیستم های اسپرینکلر امروزه به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و هر ساله بیش از 40 میلیون آبپاش تعبیه می شود. در ساختمان هایی که کاملاً توسط سیستم های آتش نشانی محافظت شده اند ، بیش از 96٪ از آتش سوزی ها فقط توسط سیستم های اسپرینکلر قابل مهار است.
نکته بسیار جالب در مورد آب پاش ها این است که طبق آمار منشر شده بیش از 35 درصد از حریق ها با فعال شدن فقط یک آب پاش ، بیش از 55 درصد با فعال شدن 2 آب پاش و بیش از 80 درصد با فعال شدن 3 الی 4 اسپرینکلر مهار شده اند.

انواع سیستم اسپرینکلر

اسپرینکلرها با توجه به کاربردشان دارای انواع مختلفی می باشند که شامل:

  • اسپرینکلر تر
  • سیستم اسپرینکلر خشک
  • اسپرینکلر جریان آزاد
  • اسپرینکلر نیمه آزاد

سیستم تر:

اسپرینکلر تر دارای فشار مورد نیاز به صورت همیشگی هست و افشانه‌های اتوماتیک در موقع آتش سوزی مسیر را برای عمل پاشش باز می کنند.نحوه عمل کردن سیستم تر بدین شکل است که در دهانه افشانه‌ها در این سیستم یک حباب شیشه‌ای هست که موقع بالا رفتن دما در اطراف آن تحمل حباب می‌شکند و موجب آزاد گشتن مسیر جریان آب می‌شود.

سیستم خشک :

در سیستم خشک در حالت عادی، شیر جریان آب به وسیله فشار هوا با نیتروژن بسته است و کار کردن یک یا چندین افشانه خودکار که حساس به دما هستند موجب باز شدن شیرآب می گردد.

سیستم جریان آزاد:

سیستم جریان آزاد از تعدادی افشانه ‌دهانه باز تشکیل شده که شیر اصلی در هنگام حریق توسط سیستم کاشف و یا به شکل دستی باز می شود و عمل پاشش انجام می شود. به این روش اطفا حریق، نیمه اتوماتیک هم گفته می شود.

سیستم نیمه آزاد:

سیستم نیمه آزاد نیز همانند سیستم قبلی است با این تفاوت که از افشانه‌های خودکار استفاده می شود و پشت آنها مقداری فشار وجود دارد و هنگامی که سیستم کشف آتش سوزی شیر اصلی جریان اب را باز می‌کنند تنها افشانه‌هایی کار می‌کنند که قبلاً به وسیله گرما فعال شده باشند.

 

یک دیدگاه بگذاریددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *