Please specify the Content Block to use as a top drawer content in Theme Options

بلاگ

firebox-hoorzhina1-min

جعبه آتش نشانی چیست؟

معمولا تجهیزات مهار آتش سوزی درون یک جعبه در ساختمان ها تعبیه می شوند که به این جعبه ها جعبه اتش نشانی یا اصطلاحا فایرباکس (Fire box) گفته می شود.
این باکس ها با توجه به محل مورد استفاده در اندازه های مختلف ساخته می شوند و امروزه در کلیه منازل، ادارات دولتی، کارخانه جات، سازمانها و … وجود دارند. و نصب آنها الزامی است و تا نصب نشوند ساختمان از لحاظ ایمنی – آتش نشانی مورد تایید قرار نمی گیرد و اصطلاحا پایان کار نمی گیرد.
اطفاء حریق در لحظات اولیه آتش سوزی و تا قبل از رسیدن تیم آتش نشانی بسیار بسیار مهم است پس می توان گفت که جعبه آتش نشانی بعد از کپسول آتش نشانی مهمترین تجهیزات ضد حریق است که با نصب آن در محل مناسب امکان استفاده هر چه بهتر از آن برای مهار آتش و ایجاد زمان بیشتر برای خروج ساکنین ساختمان و جلوگیری از حوادث بدتر امکان می پذیرد.
فایر باکس های شرکت هورژینا در رنگ های متنوعی ساخته می شوند که عمومی ترین نوع آن قرمز،نقره ای و خاکستری می باشد.
نکته دیگیر درمورد فایرباکس ها این است که این باکس ها با توجه به مکانی که استفاده می شوند دارای ابعاد متفاوتی می باشند، پس محتویات درون آنها نسبت به همدیگر می تواند متفاوت باشد. محتویات درون جعبه های آتش نشانی معمولا شامل شیلنگ آتش نشانی، نازل آتش نشانی، قرقره، شیر و کوپلینگ و کپسول آتش نشانی می باشد.

انواع جعبه اتشنشانی :

  • تک درب فلزی
  • دوقلوی فلزی
  • جنس استیل
  • پایه دار – ایستاده
  • دو طبقه
  • محوطه ای

جعبه کپسول آتش نشانی

این جـعبه ها همانطور که از نامشان پیداست در ابعاد و اندازه های کوچکتر ساخته می شوند که فقط مخصوص نگهداری کپسول آتش نشانی هستند.

انواع جعبه کپسول آتش نشانی

  • جعـبه حائل دار کپسول آتش نشانی
  • جعـبه کپسول آتش نشانی معمولی

این جعبه ها معمولاً به رنگ نقره ای و قرمز تولید می شوند و در مکانی جای می گیرند که سهولت دسترسی به آن آسان باشد. کنار درب ورودی و خروجی ساختمان از بهترین مکان های قرار دادن جعبه می باشد.

جعبه اتش نشانی Fire Box

این جعبه ها شامل شیلنگ های از جنس برزنت با قطر تقریبی 4.5 سانتی متر هستند که به دور قرقره پیچیده شده اند و معمولا در اماکن عمومی که نیاز به سیستم های کاملی دارند استفاده می شود.

جعبه اتش نشانی Hose Reeld

جعبه های آتش نشانی هوزریلی همان گونه که از نام آن مشخص است، این جعبه دارای قرقره و شیلنگ های هوزریلی می باشند. قرقره های استفاده شده در این جعبه های آتش نشانی دارای یک بخش هرزگرد در وسط خود هستند که کار این بخش آب رسانی به شیلنگ برای خاموش کردن آتش سوزی می باشد. قطر شیلنگ های هوزریلی کمتر از نمونه های برزنتی می باشد و طراحی آن ها به این شکل می باشد که یک تیوب داخلی مقاوم داخل آن قرار گرفته و دور آن یک سری الیاف برای مقاوم کردن آن بافته شده اند و اطراف آن را برای مقاوم کردن در مقابل فشار، ضربه، ساییدگی و غیره از لایه ای جنس PVC بهره گیری می کنند.

جعبه آتش نشانی هوزریلی

این شیلنگ ها که از جنس غیر قابل نفوذ و خیلی مقاوم می باشند، در قطر های 19 میلی متر یا 4.3 اینچ طراحی می شوند و طول آن ها به شکل معمول 20 متر است. بهره گیری از شیلنگ های آتش نشانی هوزریلی بر عکس شیلنگ های آتش نشانی برزنتی احتیاج به هیچ آموزشی ندارند و تمامی افراد قادر هستند به آسانی از آن بهره گیری نمایند. این در حالی می باشد که شما باید برای بهره گیری از شیلنگ های برزنتی آموزش های تخصصی دیده باشید.
سیستم آب رسانی جعبه آتش نشانی هوزریل به شکلی می باشد که به آن رایزر تر هم گفته می شود و سیستم آن به این صورت می باشد که آب لازم جعبه آتش نشانی همواره به وسیله ی مخزن و پمپ بدست می آید.
یکی از تفاوت های دیگر این نمونه جعبه آتش نشانی با جعبه های آتش نشانی شیلنگ برزنتی این است که برای بهره گیری از شیلنگ های آتش نشانی برزنتی می بایست آنها را به شکل کلی باز نمایید. این در حالیست که برای استفاده از شیلنگ آتش نشانی هوزریل شما احتیاجی نیست شیلنگ را تا چه اندازه از روی قرقره باز می کنید، حتی چنان چه 1 متر از آن را تمایل داشته باشید بهره گیری نمایید می توانید به آسانی این کار را انجام دهید.

یک دیدگاه بگذاریددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *