Please specify the Content Block to use as a top drawer content in Theme Options

بلاگ

karbonic

یکی دیگر از انواع خاموش کننده ها یا کپسول های آتش نشانی پر کاربرد خاموش کننده گازی است که این خاموش کننده ها خود به دو دسته تقسیم بندی می شوند:
1- خاموش کننده گازی کربنیک CO۲

2- خاموش کننده مواد هالوژنه

خاموش کننده گاز کربنیک co۲

از گذشته های نچندان دور از گاز کربنیک بعنوان یک گاز آتش نشانی در دستگاههای ثابت ، اتوماتیک و کپسول های آتش نشانی دستی و چرخدار مورد استفاده قرار می شد و مصارف زیادی دارد. کربن دی اکسید گازی است غیر قابل احتراق ، بی بو ، خنثی ، غیر سمی، فاسد نشدنی و هادی جریان الکتریسیته نمی باشد اما وزن آن سنگین تر از هوا است ( ۱ / ۵۲۹) لذا در صورت پرتاب روی حریق ، اکسیژن را خارج و خود جانشین آن میگردد در حقیقت با تقلیل درصد اکسیژن آتش را خاموش می کند.

این کپسول های آتش نشانی چونکه فولادی هستند بدنه سنگینی دارند و بدین دلیل انواع دستی آن با ظرفیتهای بین ۲-۱۲ پوند ساخته میشود و در ظرفیت های بیشتر از آن بعنوان وسیله چرخدار یا دستگاههای ثابت اتوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد استفاده از co۲

گاز کربنیک بیشترین استفاده را در محیط های سربسته مانند اتاق کامپیوتر، موزه ها و … دارد زیرا هادی الکتریسیته نیست و
هیچ اثری روی وسائل باقی نمی گذارد.

بعلت پراکنده کردن گاز در فضا این نوع کپسول های آتش نشانی پیشنهاد خوبی برای اطفا حریق در محیط های باز نیستند.
حداکثر فشار پرتاب این کپسول های آتش نشانی در نوع دستی بعلت نازل شیپوری بین ۴-۲ متر است بنابراین برای استفاده باید بیشتر به آتش سوزی نزدیک شد. همچنین حداقل زمان تخلیه این کپسول های آتش نشانی حدودا ۱۶ ثانیه می باشد.
این خاموش کننده ها قابل کنترل است و در صورتیکه ۱۰ درصد آن مصرف نشود میتوان از آن برای آتش سوزی های دیگر استفاده کرد. در صورتیکه از پربودن دستگاه اطمینان دارید ولی گاز خارج نمی شود احتمالا ممکن است راه خروج أن بعلت یخ زدن گاز مسدود شده باشد برای چند لحظه شیر را ببندید و مجددا باز کنید.

یک دیدگاه بگذاریددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *