Please specify the Content Block to use as a top drawer content in Theme Options

بلاگ

az-che-gazi

یکی از مهمترین ویژگیهای کپسول های آتش نشانی نوع گاز استفاده شده درون آنهاست که دو کاربرد دارند:

  • خنک کردن مکان حریق با استفاده از گاز تحت فشار موجود در سیلندر خاموش کننده
  • کمک کردن به عملیات پاشش

گاز درون کپسول آتش نشانی

از چه گازدی در کپسول آتش نشانی استفاده می شود؟

گاز های مورد استفاده در خاموش کننده ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

1- گاز کربن دی اکسید یا CO2
2- هوای خشک
نحوه بکارگیری و استفاده از این دو نوع گاز  در خاموش کننده های مختلف متفاوت می باشد و بستگی به نوع ماده خاموش کننده ای که در خاموش کننده استفاده شده، دارد.
اگر ماده به کار برده شده در کپسول آتش نشانی بر پایه آب باشد، هرگز نمی توان از گاز کربن دی اکسید استفاده نمود، زیرا استفاده از CO2 موجب می شود که آبی که در کپسول آتش نشانی موجود است در زمان خاموش کردن آتش منجمد شود و  عملکرد خاموش کننده به هم بریزد. در این شرایط بهترین روش استفاده از هوای فشرده می باشد. هوای فشرده یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده در خاموش کننده های آب و گاز و کپسول های آتش نشانی فوم است.

گاز CO2 در خاموش کننده های پودر و گاز، خاموش کننده CO2 و به طور کلی کپسول هایی که خاموش کننده آن ها بر پایه آب نیست استفاده می شود. گاز CO2 وقتی برای قرار گرفتن در مخزن کپسول آتش نشانی فشرده می شود حرارت زیادی از دست می دهد، به همین علت موقعی که شما میخواهید از این کپسول ها استفاده کنید، این گاز علاوه بر این که کمک می کند که مواد داخل سیلندر آتش نشانی به بیرون و به طرف حریق فرستاده شوند؛ به دلیل دمای پایینی که دارد گرمای آتش سوزی را تا حد زیادی کم می کند و موجب می گردد که هر چه زودتر عملیات خاموش کردن آتش انجام گیرد و از پیشرفت حریق جلوگیری شود.

نحوه استفاده از گاز دی اکسید کربن:
گاز CO2 به دو شکل در کپسول های آتش نشانی استفاده می شود:

استفاده از گاز دی اکسید کربن در کپسول های کاتریج بیرون
استفاده از گاز دی اکسید کربن در کپسول های کاتریج داخل

استفاده از گاز دی اکسید کربن در کپسول های کاتریج بیرون

کاتریج این نوع از کپسول ها که حاوی گاز دی اکسید کربن است بیرون محفظه اصلی مواد خاموش کننده قرار دارد و با استفاده از اهرم یا فلکه که راه خروجی محفظه دی اکسید کربن را کنترل می کند می توانید فشار لازم برای پاشش مواد خاموش کننده را تامین کنید.

استفاده از گاز دی اکسید کربن در کپسول های کاتریج داخل

در این نمونه، کاتریج مخصوص دی اکسید کربن و محفظه مخصوص مواد خاموش کننده در یک سیلندر قرار دارند و بدین صورت عمل می کنند که وقتی  شیر کپسول آتش نشانی را باز یا اهرم آن را فشار می دهید، راه خروجی کاتریج باز می شود و فشار لازم برای بیرون دادن مواد خاموش کننده را تامین می کنید.

یک دیدگاه بگذاریددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *